Slovenska ljubezen do kave

Če boste na ulici ustavili mimoidočega in ga vprašali, kaj je njegova prva asociacija s kavo, vam bo zagotovo rekel, da turška džezva ali pa Barcaffe. Obe stvari boste lahko namreč našli v povprečnem slovenskem domu, kjer kave in njenih ljubiteljev nikoli ne manjka.

Slovenci smo goreči oboževalci tega opojnega napitka in smo celo zasedli četrto mesto na lestvici držav z največjo porabo kave na svetu oz. količino popite kave na prebivalca. Na prvem mestu je Finska, sledita ji Norveška in Nizozemska, takoj za nami pa sta pristali Avstrija in Srbija. Slovenci torej obožujemo kavo, kar ni nobena skrivnost, saj gre za enega izmed najbolj priljubljenih napitkov pri nas, ki jih redno uživamo. V nadaljevanju našega članka boste izvedeli, kako pogosto jo pijemo, kako jo pripravljamo in katere vrste imamo najrajši.

Kako Slovenci pripravljamo kavo doma?

V večini slovenskih domov boste brez težav našli posebno posodo za pripravo kave, ki ji pravimo džezva. Gre za lično posodo, ki jo lahko dobite v različnih velikostih, barvah in materialih. Ima ozek vrat s širokim izlivom, ki poskrbi za nadzorovano nalivanje kave v skodelice. Posoda je na dnu široka, da kava in voda lepo krožita med naraščanjem temperature.

Zgodovina priprave turške kave sega v 15. stoletje, ko naj bi kavo v Otomansko cesarstvo prinesli potujoči trgovci. Takratni turški guverner Jemna – Özdemir Pasha – je kavo predstavil sultanu Sulejmanu Veličastnemu, ki je nato to dišečo razvado priljubil prebivalstvu. Evropo je kava nato dosegla okoli 17. stoletja in velja za enega izmed najbolj priljubljenih napitkov na svetu. V Sloveniji je do danes turški način priprave kave najbolj priljubljen in nanj prisega večina gospodinjstev.

V zadnjih letih Slovenci radi uporabljajo tudi kafetiere in moderne kavne aparate, ki bodo kuhanje kave ponesli na razkošen nivo, vendar pa se mnogi nikoli ne bodo odpovedali tradicionalni džezvici.

Kako pogosto jo pijemo?

Ogromno Slovencev svoj dan rado začne z okusno kavo, ki jim polepša zgodnje jutro in jih pripravi na naporen dan. Vendar pa nimamo posebnih ali ustaljenih pravil glede kave in kavnih napitkov, s katerimi bi lahko užalili koga. Kot recimo naši sosedje Italijani, ki imajo kar nekaj pravil oz. navad glede pitja kave, za katera smo sicer prepričani, da se jih ne držijo vsi. Slovenci smo glede uživanja kofeinskih napitkov precej sproščeni, saj jih pijemo tekom celega dneva.

Večina kavo uživa ob zajtrku in tudi kasneje med malico in kosilom v službi. Navada mnogih sodelavcev v slovenskih podjetjih je skupna kava med službeno pavzo, pogosto med 12. in 13. uro, ko se kavarne in lokali hitro zapolnijo. Sledi ji popoldanska kava, nekateri Slovenci pa jo pijejo tudi pozno ponoči, kar je seveda odvisno od posamičnega okusa.

Katero kavo imamo najrajši?

Slovenci obožujemo kavo na tisoč in en način, sploh v zadnjih letih, ko je vedno bolj priljubljena specializirana kava. Rekli bi lahko, da sta najbolj priljubljeni vrsti espresso in kava z mlekom, vendar pa ne zaostajamo s pitjem drugih vrst. Slovenci obožujemo tudi dolgo črno kavo, macchiato in latte macchiato, cappuccino, kavo s smetano, belo kavo in ledeno kavo. V varnem udobju doma pa si največ prebivalcev Slovenije rada pripravi navadno črno kavo ali kavo z mlekom po tradicionalnem turškem receptu ali pa uporabljajo kafetiero oz. kavni aparat.

Najbolj uspešne komercialne blagovne znamke kave v Sloveniji

Kava Barcaffe Znamka

V naši prelepi alpski deželici, kjer obožujemo pitje kofeina, kave sami sicer ne pridelujemo, vendar pa jo uvažamo. Trenutno lahko odkrijmo cel kup podjetij in blagovnih znamk, ki se ukvarjajo s praženjem in prodajo kave. Najbolj znana komercialna blagovna znamka in pražilnica kave v Sloveniji pa je že desetletja Barcaffe, ki deluje od leta 1970. Gre za znamko, ki jo poznajo vsi Slovenci in je postala pravi darilni hit in del naše tradicije, saj je vrečka te odlične kave eno izmed najpogostejših daril, s katerimi gostje svojemu gostitelju izrazijo hvaležnost ob obisku njegovega doma. Drugi znani znamki sta Emonec Kafe in Kava Loka, ki se ravno tako lahko pohvalita s slastno kavo.

Najbolj uspešne blagovne znamke specializirane kave v Sloveniji

V zadnjih letih je tudi v Sloveniji zapihal svež veter, ki je s sabo prinesel specializirano kavo, saj se vedno več posameznikov ukvarja s to umetnostjo. Mnogi se pri tem sprašujejo, kakšna je razlika med tako imenovano komercialno in specializirano kavo.

Angleško specialty coffee zajema vse aspekte pridelave, praženja, priprave in postrežbe kave, ki zahteva kar nekaj izobraževanja in prakse, predvsem pa seveda željo po učenju in ljubezen do priprave kave. Ni vsaka kava, ki jo dobite v lokalu ali kavarni specializirana kava. Gre za umetnost, ki ji v tujini posvečajo posebno pozornost, hvaležni pa smo lahko, da se je začela razvijati tudi v naši majhni državi.

Pri nas deluje že kar nekaj uspešnih in družinskih pražarnic kave, ki nam predstavljajo lepoto specializirane kave ter nas razvajajo s prestižno kavo iz rednih in omejenih serij. Za njimi stojijo uspešni posamezniki in ljubitelji kave, ki želijo svojim strankam omogočiti posebno izkušnjo ob pitju kave. To so Tine Čokl (lastnik kavarne Čokl v Ljubljani), Aleš Turšič (ustanovitelj pražarne kave Stow Coffee Roaster v Kamniku), Katja in Omar Escobar (ustanovitelja pražarne kave Escobar na Vrhniki), Grega Blažič (lastnik kavarne Huda Kava v Mariboru) in drugi podjetniki, ki skrbijo za razvoj specialty kave v Sloveniji.

Category:

Related Posts